HŐ- ÉS HANGSZIGETELÉS
- Miért és mikor szükséges?
- Az épületgépészeti hő- és hangszigetelés azért és akkor szükséges, ha a gépészeti rendszerek (pl. fűtés, hűtés, légtechnika, vízellátás, csatornázás) által kibocsátott hőt vagy hangot csökkenteni vagy elnyelni szeretnénk. A hőszigetelés célja a hőveszteség minimalizálása, a hangszigetelés célja pedig a zajterhelés csökkentése.
2. Milyen anyagokat használunk és miért?
- A hő- és hangszigeteléshez különböző anyagokat használhatunk, attól függően, hogy milyen gépészeti rendszerről van szó, és milyen környezeti feltételeknek kell megfelelnie. Az épületgépészeti vezetékek burkolatait alkothatják ásványi szálas alapanyagok, vagy lehetnek alukasírozott, dróthálóra tűzött vagy csupasz kőzetgyapot csőhéjak. Ide tartoznak még a műanyagból készült, zártcellás polietilén tekercsek, Polifoam csőhéjak, a körbeextrudált PE csőszigetelések, valamint a kerámia és alumínium fólia összetételű burkolatrendszerek is. Ezek az anyagok különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, mint például hővezetési tényező, tűzállóság, vízállóság, rugalmasság, sűrűség, hangelnyelő képesség stb.
3. Mennyire tartós a megoldás?
- A hő- és hangszigetelés tartóssága nagyban függ az anyag minőségétől, a megfelelő kivitelezéstől és a karbantartástól. Általánosságban elmondható, hogy a szintetikus anyagok hosszabb élettartamúak és ellenállóbbak a környezeti hatásokkal szemben, mint a természetes anyagok. A szigetelés tartósságát növelhetjük a megfelelő rögzítéssel, illesztéssel, burkolással és védelemmel (pl. UV-, időjárás-, mechanikai-, vegyszerálló bevonatokkal).
4. Milyen eredménye és előnye lesz?
- A hő- és hangszigetelés eredménye és előnye több szempontból is jelentős. A hőszigeteléssel csökkenthetjük az energiafogyasztást és a károsanyag-kibocsátást, növelhetjük a gépészeti rendszerek hatékonyságát és élettartamát, javíthatjuk az épület komfortérzetét és értékét. A hangszigeteléssel csökkenthetjük a zajterhelést és a rezgést, javíthatjuk az akusztikai viszonyokat és az épületben élők vagy dolgozók egészségét.
